IR News

May 13, 2022Print(PDF/171KB)Corporate

Sumitomo Pharma Announces Changes in Board of Directors and Audit & Supervisory Board

Sumitomo Pharma Co., Ltd. (Head Office: Osaka, Japan; Representative Director, President and CEO: Hiroshi Nomura) announced today that in its meeting held on May 13, 2022, the Board of Directors appointed the following candidates for new members of the Board of Directors as well as the Audit & Supervisory Board.

1. Change in the Members of the Board of Directors (as of June 23, 2022)

(1) New Members of the Board of Directors
Hiroyuki Baba (currently Senior Executive Officer)
Shigeyuki Nishinaka (currently Senior Executive Officer)
Koji Fujimoto (Refer to Reference below)
Note: The new members of the Board of Directors who will take office as of June 23, 2022 are subject to the approval at the general shareholders' meeting scheduled for the same date.
Koji Fujimoto is a candidate for Outside Director.

(2) Retiring Members of the Board of Directors
Masayo Tada (currently Member, Board of Directors, Chairman)
Hitoshi Odagiri (currently Member, Board of Directors)
Yutaka Atomi (currently Outside Member, Board of Directors)
Note: Masayo Tada and Hitoshi Odagiri will be appointed Corporate Senior Executive Advisor and Corporate Executive Advisor at the Company, respectively.

2. Changes in the Members of the Audit & Supervisory Board (as of June 23, 2022)

(1) New Member of the Audit & Supervisory Board
Daishiro Michimori (Refer to Reference below)
Note: The new member of the Audit & Supervisory Board who will take office as of June 23, 2022 is subject to the approval at the general shareholders' meeting scheduled for the same date.
Daishiro Michimori is a candidate for Outside Audit & Supervisory Board Member.

(2) Retiring Member of the Audit & Supervisory Board
Junsuke Fujii (currently Outside Audit & Supervisory Board Member)





Reference

Brief Personal History of the candidates for new members of the Board of Directors and the Audit & Supervisory Board

1. Brief Personal History of the candidates for new members of the Board of Directors

(1) Hiroyuki Baba (Mr.) Birthdate: October 14, 1959
April 1982 Joined Sumitomo Chemical Co., Ltd.
April 2013 Executive Vice President, Sunovion Pharmaceuticals Inc.
April 2014 Joined Sumitomo Pharma Co., Ltd.
April 2014 Executive Officer
April 2019 Senior Executive Officer (to the present)
(2) Shigeyuki Nishinaka (Mr.) Birthdate: November 17, 1964
April 1989 Joined NKK Corporation (currently JFE Holdings, Inc.)
October 1994 Joined the former Sumitomo Pharmaceuticals Co., Ltd.
August 2001 Joined Daiichi Pharmaceutical Co., Ltd. (currently Daiichi Sankyo Co., Ltd.)
February 2009 Joined Sumitomo Pharma Co., Ltd.
January 2014 Senior Director, Global Oncology Office
April 2017 Executive Officer
April 2020 Senior Executive Officer (to the present)
(3) Koji Fujimoto (Mr.) Birthdate: May 1, 1963
April 1987 Joined the Ministry of International Trade and Industry (MITI) (currently the Ministry of Economy, Trade and Industry (METI))
July 2003 Director, Medical and Assistive Device Industries Office of METI
July 2008 Director, Service Industries Division of METI (Director, Healthcare Industries Division after organizational revision in July 2011)
July 2012 Counsellor, Cabinet Secretariat (Office of Healthcare Policy, etc.)
July 2015 Councillor, Cabinet Secretariat (Assistant Director, Office of Healthcare Policy)
August 2019 Specially Appointed Professor, Tokyo Medical and Dental University (to the present)
August 2019 Senior URA, Research University Promotion Organization, Tokyo Medical and Dental University (to the present)
August 2019 Deputy Director, Research Center for Industry Alliances, Tokyo Medical and Dental University (to the present)
2. Brief Personal History of the candidate for new member of the Audit & Supervisory Board
(1) Daishiro Michimori (Mr.) Birthdate: September 29, 1956
April 1979 Joined the Ministry of Finance
October 2010 Councillor, Cabinet Secretariat (National Policy Unit)
August 2012 Director, Tokyo Regional Taxation Bureau
July 2014 Director-General for Policy Planning, Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism
April 2016 Registered as an attorney-at-law
April 2016 Legal Advisor, TMI Associates
April 2016 Managing Director, Daiwa Institute of Research Ltd.
June 2016 Outside Member of the Board, World Co., Ltd.
April 2018 Senior Managing Director, Daiwa Institute of Research Ltd.
April 2021 Visiting Lawyer, Shimada Hamba & Osajima (to the present)
April 2022 Senior Advisor, Daiwa Institute of Research Ltd. (to the present)
(Reference) Members of the Board of Directors and the Audit & Supervisory Board after approval at the general shareholders' meeting (from June 23, 2022)

Board of Directors
Hiroshi Nomura Representative Director, President and CEO
Toru Kimura Representative Director, Executive Vice President
Yoshiharu Ikeda Member, Board of Directors, Senior Executive Officer
Hiroyuki Baba Member, Board of Directors, Senior Executive Officer
Shigeyuki Nishinaka Member, Board of Directors, Senior Executive Officer
Saeko Arai Member, Board of Directors (Outside)
Nobuhiro Endo Member, Board of Directors (Outside)
Minoru Usui Member, Board of Directors (Outside)
Koji Fujimoto Member, Board of Directors (Outside)
Audit & Supervisory Board
Yoshinori Oh-e Audit & Supervisory Board Member
Takashi Kutsunai Audit & Supervisory Board Member
Yoshio Iteya Audit & Supervisory Board Member (Outside)
Mayumi Mochizuki Audit & Supervisory Board Member (Outside)
Daishiro Michimori Audit & Supervisory Board Member (Outside)